Do nedávna bylo jasné, že v budoucnost patří elektromobilům. Nicméně těmto autům je nutné přiřknout i mnoho nevýhod a to zejména dlouhá doma doba nabíjení, nepřipravenost našich elektrických sítí (často neekologická cesta výroby elektrické energie) a malý dojezd. I přes to všechno byly a stále jsou propagovány jako vozidla budoucnosti. Nyní ovšem přišel objev, který by mohl mnohé změnit. V první řadě si ale pojďme říct pár základních věcí o automobilech poháněných vodíkem (= hydrogenium).
Jedná se o vysněné řešení vědců. Tyto vozidla by byla tichá a neprodukovala žádné škodlivé plyny. Z výfuku by se nehrnulo škodlivé NO2 (neboli oxid uhličitý), ale čistá pára. Další nespornou výhodou by bylo rychlé doplňování energie jako u nynějších automobilů. Dokonce i dojezd automobilů by byl podstatně větší než u elektromobilů. Jedinou a zároveň stěžejní nevýhodou je nedostatek vodíku. Ten se musí vyrábět složitými a drahými postupy. S tímto problémem by ovšem mohl pomoct vynález vědců, který umožňuje hydrogenium vyrábět z mořské vody.
No nynějška se hydrogenium získávalo elektrolýzou vody. Nicméně k tomu bylo zapotřebí velké množství té nejčistější vody. Bohužel v některých oblastech jsou rádi, že mají vůbec nějakou vodu, tudíž je naprosto nereálné jim ji ještě odebírat k výrobě vodíku. O to více je fascinující objev chemika ze Stanfordu jménem Hongjie Dai, který se svými spolupracovníky přišel na to, jak hydrogenium vyrobit z mořské vody. Té je v dnešní době dostatek a není prozatím plnohodnotně neužívána. Nehledě na to, že by tento postup výroby vodíků měl být ekologicky přívětivý.
Jestliže by tomu bylo skutečně tak a vynález by se osvědčil, jednalo by se o obrovský průlom a automobilům poháněným vodíkem by už nestálo nic v cestě. Nezbývá nám tedy nic jiného než vědcům držet palce, doufat, že ne neobjevní nějaký problém a objev, který učinili, bude lidstvu opravdu nápomocen.