Na každou nemoc dnes najdeme lék v lékárně a podceňujeme tak sílu bylin. Naše babičky a prababičky si ovšem musely poradit samy, bez možnosti léčiva zakoupit. Z mnoha druhů všech bylin, které se dají najít v Česku, vyčnívá především heřmánek lékařský, který najdeme na loukách, v lese, kolem cest, někdo ho má i na zahradě. Využití má v lékařství, kosmetice, nebo například při aromaterapii.
Při chřipce, rýmě a nachlazení je dobré posílit imunitu právě čajem z této (nasušené) bylinky. Dbejte však na to, aby byl čaj dostatečně vylouhovaný, a to alespoň 10 minut, než nápoj scedíte. Můžete pak osladit medem, přidat trochu citrónové šťávy a lék je na světě. Odvar z heřmánku Vaše tělo prohřeje a posílí. Nemusíte ho však vždy jen pít. Při různých kožních onemocněních, jako třeba ekzém, si vezměte vatový tampónek, namočte ho do odvaru a přikládejte na postižené místo, zmírní to svědění.
I když nejste nemocní, zkuste ho zařadit do svého režimu. Dejte si šálek čaje jednou denně, nebo alespoň co druhý den. Má totiž detoxikační účinky, pomáhá při správném zažívání a dokonale odvodňuje. Nebudete se cítit nafoukle, ale víc fit.
Pokud máte doma kočku, může se stát, že se jí v očích vytvoří hnis. Většinou tím trpí malá koťata. V tomto případě postupujte stejně jako při léčbě kožních problémů heřmánkem a Vašemu mazlíčkovi se rychle uleví.
Pokud se snažíte vyrábět si kosmetiku doma, třeba balzám na rty apod. určitě ho přidejte i do takového produkty. V zimě, kdy Vaše rty mohou praskat, Vám pomůže, aby se rychleji zahojily.
Zkuste si také heřmánek nasušit a využít ho jako potpourri, tedy namixovat ho s dalšími bylinkami, nebo sušeným ovocem. Dejte vše do jedné misky a nechte ležet, aby se vůně uvolnila po celém bytě, je to velice uvolňující. Pusťte si příjemnou hudbu a užívejte si čas pro sebe, nebo s partnerem. To vše dohromady u Vás doma vytvoří atmosféru vhodnou pro relaxaci, kterou po celém dni v práci jistě oceníte.