Betonový plot postavený z tenkých deskových panelů se může stát ozdobou a významným architektonickým prvkem? Nevěříte? Pak pomyslně zalistujte na webových stránkách, kde se prezentují řešení kombinování betonu se dřevem.
Nejčastěji jde o betonové desky šedé barvy, ale vy můžete být nápaditější a vsadit na jiný odstín. Doporučujeme světlé tóny přechodů mezi žlutou a oranžovou, případně lehce krémovou či okrovou, kterou velmi dobře doplníte horní vrstvou prken či latí z dřevěného masivu. Dřevo a beton tvoří zajímavou kombinaci, která dobře ladí, aniž by působila příliš robustně, jak tomu bývá u širokých zdí. Není to zkrátka opevnění, ale pouze tenké prefabrikované panely.
Začlenění živého plotu do zahrady – výhodou betonových plotů cena je zároveň možnost doplnit je živým plotem, jehličnany nebo okrasnou skalkou a zvýšit atraktivitu tohoto řešení na maximum. Tloušťka betonových panelů nepřesahuje 5 cm, a když k tomu připočítáte šíři pásu okrasných dřevin, neukrojíte ze zahrady tolik, jako kdyby šlo o zídku z širokých tvárnic cca 25 – 35 cm.
Staví se rychle – je až s podivem, že někoho nenapadlo již dříve usnadnit si práci a namísto hloubení základů po celém obvodu pozemku jen zabetonovat opěrné sloupky pro upevnění tenkých desek. Tímto způsobem se provádí výstavba oplocení z pletiva nebo z dřevěných planěk již dlouho a systém betonových plotů v podstatě na tuto tradici navázal. Jednotlivé panely se zasunou do drážek ve sloupcích, jako když si malí kluci skládají různé dětské stavebnice, spoje jsou rozebíratelné, a přesto je celá konstrukce velmi kompaktní a stabilní.
Zvládnete to sami? Ten otazník na konci věty je zásadní, neboť zdánlivě snadná montáž se může proměnit v noční můru vzhledem k vysoké hmotnosti jednotlivých segmentů. Každá z desek váží zhruba 80 kg, zdvihání desek již vyžaduje nasazení mechanizace, např. kladky nebo jeřábu a tak se vyplatí zvážit výstavbu profesionální firmou.