Je logické, že nejvíce se může ušetřit právě tam, kde se plýtvá. Plýtváme elektrickou energií, vodou, potravinami, léky, to jsou ty pověstné díry v „kapsách“.
Vůbec nejhorší je plýtvání potravinami. Uvádí se, že v České republice se vyhodí až jedna třetina jídla. To je jednak alarmující, ale na druhou stranu nám odkrývá možnost veliké úspory financí. Při nakupování potravin by lidem mohly pomoci výsledky psychologických výzkumů. Ty potvrzují, že sytý člověk nakoupí daleko méně potravin. Také skladba a kvalita nakupovaných jídel je podstatná. Potraviny s delší záruční dobou můžeme uskladnit a tím omezíme potřebu nakupovat každý den, čímž se samozřejmě vyhneme svodům k nakoupení lákavě vyhlížejících lahůdek, které nepotřebujeme, ani nám ve své podstatě neprospívají. Bývají plné tzv. „éček“, které mají na zdraví nepříznivý dopad.
Češi jsou jedni z předních světových konzumentů alkoholu – opět, tady se ukazuje, kde se dá velice efektivně ušetřit a získat bonus ve formě upevněného zdraví, čímž následně odpadá nákup zbytečných léků. Dalším působivým zdrojem ušetření za potraviny je odstranit časté návštěvy restaurací a vaření si jídla doma. Jednak víme, co do jídla dáváme a jednak ušetříme za plat, který pobírají zaměstnanci restaurací – číšníci a kuchaři – jejich plat je totiž v ceně večeří či obědů v ceně už zakalkulován. Samozřejmě si občas můžeme dopřát nějaké to jídlo v restauraci, jen se to nesmí stát dennodenní záležitostí.
Další skvělou příležitostí jak ušetřit nějakou tu korunu poskytuje šetření vodou. O šetření vodou už bylo napsáno mnoho a stále je to aktuální téma. Vody na celém světě ubývá a mělo by se stát povinností každého z nás vodou šetřit.
Nejiná je situace s plýtváním elektrickou energií. Počítače a monitory zapnuté po celý den, různé elektrické budíky, trouby, sporáky, rádia, reproduktory atd., mají kontrolní světla s malými žárovičkami, které rovněž odebírají část elektřiny. Denně se to nemusí zdát mnoho, ale v přepočtu na celý rok a počet domácností je to už velice slušná částka. Další možností jak ušetřit, je přejít na noční proud.
Obdobně je tomu s léky. Často se setkáváme s tím, že pacient si sice léky vyzvedne, ale pak je neužívá, a to přesto, že si za ně musí připlatit.
To vše nutí k zamyšlení a dává prostor k ušetření vlastních financí.