Prepaři jako název vznikli počeštěním z anglického výrazu preppers (tedy připraveni). Hnutí vzniklo v Americe a jak už název napovídá jeho členové se věnují přípravě na nejrůznější katastrofy. Existuje rčení, podle kterého civilizaci dělí od chaosu tři chody jídla, stačí aby byla většina populace nucena jeden den hladovět a všechny zábrany a pravidla padnou, vládu zákona nahradí právo silnějšího a každý bude nucen postarat se sám o sebe.
Pokud se nám podaří na chvíli zastavit a zamyslet se zjistíme, jak snadno by se to mohlo stát, stačí aby na pár dní přestala fungovat elektřina, už po pár hodinách začnou lidé umírat na operačních sálech, ve výtazích, obchody neotevřou a s největší pravděpodobností se už na druhý den začne rabovat lidé ztratí důvěru ve stát policie, pokud vůbec nepřestane fungovat, bude stát bezradně před masovými nepokoji, potemnělé ulice po každém slunce západu ovládnou gangy. A to je jen několikadenní globální výpadek elektřiny, v porovnání s tím, co by se stalo v případě jaderného konfliktu, nebo globální přírodní katastrofy je to jen slabý odvar. Ovšem nemusí jít jen o válku nebo přírodní katastrofy, může se zhroutit ekonomický systém, Evropská unie zbankrotuje, státy přestanou vyplácet důchody a platy státním zaměstnancům, vypuknou nepokoje a zhroutí se zásobování pitnou vodou a potravinami, možností je mnoho. Proto Prepaři vyznávají heslo – voda, jídlo, úkryt, zbraně a munice. Což přesně vyjadřuje žebříček priorit pro případ katastrofy.
Hnutí se stalo v posledních letech celosvětově populární, někteří ho berou smrtelně vážně a opravdu v horizontu několika let očekávají zhroucení civilizace, pro jiné představuje spíše koníček, hobby, díky kterému se dostanou do přírody, učí se, jak v případě nouze získat pitnou vodu ze znečištěné řeky, jak si postavit nouzový přístřešek v lese, nebo i dlouhodobě obyvatelný úkryt.
Například, alfou a omegou pro první dny přežití v přírodě je dobrý nůž. Každý Prepper nebo Survivalista vám řekne že je to univerzální nástroj na obranu, přípravu jídla, řezání štípání krájení, práci se dřevem a podle toho musí vypadat, nerezová ocel, masivní čepel full tang konstrukce ( znamená, že nůž je vyroben z jednoho celistvého kusu oceli, od špičky až po konec rukojeti), je samozřejmostí, pokud se nůž stal vaší jedinou oporou pro přežití nesmí se ani při hrubém zacházení zlomit, nezáleží tolik na tom že nemá ostří jako břitva, důležitější je aby byl univerzální, a pokud možno nezničitelný, což například vyřazuje zavírací nože, poněvadž jakákoli pohyblivá mechanická část je vždy slabým místem nástroje, i ta nejkvalitnější.
Při tom samozřejmě platí že v nouzi je i špatný nůž lepší než žádný nůž. S podobnou pečlivostí a důmyslem pak Prepaři přistupují ke všem nástrojům které slouží k přežití.